NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ / 26 ARALIK 2017 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 ŞUBAT 2019, ÇARŞAMBA   

39

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ / 26 ARALIK 2017

    Yayına Giriş Tarihi: 02.01.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 02.01.2018 11:16:15  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.01.2018 09:52:54

“Kentsel Dönüşüm Çalıştayı” 26 Aralık 2017 tarihinde Şubemiz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞTAYI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ / 26 ARALIK 2017

 

"Kentsel Dönüşüm Çalıştayı"mız 4 Oturum olmak üzere 26 Aralık 2017 tarihinde Şubemiz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 

 

1.Oturum videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/M3dONTcuvyA
2.Oturum videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/avaMcZ-g8fw
3.Oturum videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/4oQukvUIJUU
4.Oturum videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/jIvGfR6Y0x8

 

Çalıştaya, Şube Başkanı Mustafa Balcı, Sayman Üye Mustafa Murat AYHAN, yönetim kurulu üyeleri Umut TURAN, Hüseyin Faruk KARA, Murat Yılmaz, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Kepez Belediye Başkanı Hakan TÜTÜNCÜ`nün yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi, İlçe belediyelerinin imar ve şehircilik müdürlükleri, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, bazı meslek odası başkan ve yöneticileri ile çok sayıda üyemiz ve konunun paydaşı kişiler katıldı.

Şube Başkanımız Mustafa BALCI`nın Çalıştay açılış konuşmasının bazı bölümleri şöyle:
"…………… Geldiğimiz noktada Antalya`mızda da Kentsel Dönüşüm projeleri uygulanmaya başlanmıştır… Ağır hasta olan Antalya`nın öncelikle tahlillerinin yapılıp envanterinin çıkarılarak teşhisinin konulması, ardından da tedavi yöntemlerinin belirlenmesi gerekir… Yasanın çıkması tedavi için yeterli değildir... Altyapısının iyi hazırlanması gerekir. Antalya`da kaç binamız var, ne kadarı kaçak, ne kadarı ruhsatlı, ne kadarının yapı kullanma izni var, ne kadarı gecekondu, bu binaların ne kadarı 1998 yılından önce yapılmış, ne kadarı olası afetlere dayanıklı, ne kadarı için güçlendirme gerekiyor, ne kadarının yıkılıp yenilenmesi gerekir biran önce tespit edilmesi gerekiyor... Parçacı ve rantsal kentsel dönüşümler yerine öncelikle mevcut durumun tespiti bu açıdan çok önemlidir… 
Yapılacak olan tespit çalışmaları ışığında, Yasanın asıl amacı olan sağlam ve afetlere dayanıklı binaların yapılmasına ek olarak sürdürülebilir, yeşil alan dengesi kurulmuş, ulaşım altyapısı oluşturulmuş, diğer bütün kentsel altyapı yetersizlikleri çözülmüş, enerji tasarrufu sağlayan, dengeli ve sağlıklı kentler oluşturulabilmelidir. Bu yasa; Antalya`nın olduğu kadar tüm Türkiye`nin de kronik bir sorunu olan çarpık kentleşmenin zamana yayılarak düzeltilebilmesi için çok önemli bir fırsat olarak değerlendirilebilmelidir.
…… Çocuklarımıza karşı sorumluluklarımız var. Bugün kullandığımız kaynakların hepsi bize ait değildir. Kendimize yetecek kadarını kullanmak, gelecek kuşakların haklarını onlara bırakmak gerekir. Biz de kentsel dönüşüme ne yazık ki mühendis, mimar ve şehir plancısı anlayışıyla değil, yık-yapçı müteahhit anlayışıyla bakılmaktadır... Ne yazık ki ülke ekonomisini finanse etmenin yollarından biri olarak görülmektedir... Dolayısıyla siz bu işe sadece ekonomi ve rant boyutuyla bakarsanız sağlıklı kentler, sağlıklı çevreler, sağlıklı yapılar ortaya çıkaramazsınız… Bu noktada Kentsel Dönüşümün yasal alt yapısı da çok büyük önem teşkil etmektedir… Yasal alt yapısı tamamlanmadan devam ettirilirse, daha çok rantsal dönüşüm olarak adlandırdığımız şekle dönüşmekte ve ülkemize yarardan çok zarar verecek boyutlara ulaşacaktır… Bir başka deyişle 20-30 yıl sonra tekrar Kentsel Dönüşümü konuşmak durumunda kalmayacağımız uygulamalar yapmak mecburiyetindeyiz…
Kentsel dönüşümün, Vatandaşı ve haklarını yok sayan, toplumsal barışa hizmet etmeyen, kamusal değerlerimizi hoyratça tahrip edebilecek rantsal yıkımlara dönüşmemesi temennisiyle, Çalıştayın yararlı olacağını umuyor, katılım ve katkılarınız için hepinize teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."
Çalıştay`ın açılış konuşmalarının ardından sırasıyla: çağrılı konuşmacı A. Faruk GÖKSU, "Kentleri Yeniden Düşünmek"; Antalya Büyükşehir Belediyesi adına Selçuk ILIKCAN, "Santral Mahallesi Özelinde Kentsel Dönüşüm Projesi"; Kepez Belediyesi adına Belediye Başkanı Hakan TÜTÜNCÜ; "Gülveren Mahallesi Özelinde Kentsel Dönüşüm Projesi"; Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü adına Ersin AKSOY, "Kentsel Dönüşüm Uygulama Esasları, Sorunlar ve Çözüm Önerileri, Antalya Özelinde Yer Alan Çalışmalar"; Mimarlar Odası Antalya Şubesi adına Serap KAYA, "Kentsel Dönüşümün Toplum Üzerine Etkileri"; Çağrılı Konuşmacı Ercan EVREN, "Antalya`da Kentsel Dönüşüm"; Akdeniz Üniversitesi adına Ramazan ÖZÇELİK, "Antalya`nın Depremselliği ve Kentsel Dönüşüm"; Antalya Müteahhitler Birliği adına Deniz KARATAŞ, "Kentsel Dönüşüme Bakış"; Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi adına Ebru MANAVOĞLU, " Kentsel Dönüşüm İlkeleri"; Harita Mühendisleri Odası Antalya Şubesi adına Ramazan ECİŞ, "Antalya İlinde Kentsel Dönüşüm Uygulamaları"; Antalya Bilim Üniversitesi adına Beste SABIR, "Kentsel Dönüşüm";
Konulu sunumlarını yaptılar.

Çalıştay, sunumların ardından, katılımcı görüş ve önerilerinin alındığı tartışma, genel değerlendirme bölümüyle başarılı bir şekilde tamamlandı.

 

 


Okunma Sayısı: 104

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır