NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ SEMİNERİ YAPILDI / 10 MAYIS 2018 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

19 MART 2019, SALI   

40

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ SEMİNERİ YAPILDI / 10 MAYIS 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 11.05.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 11.05.2018 19:35:40  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.05.2018 11:03:01

10 Mayıs 2018 Perşembe günü Prof. Dr. Kutlu DARILMAZ`ın sunumuyla `Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018`e Göre Tasarıma Kısa Bakış - Betonarme Sistemlerin Modellenmesi, Analizi ve Boyutlandırılması` konulu seminer Şubemiz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

 

1. Bölüm videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/CPhyKLsPq4A

2. Bölüm videosunu izlemek için tıklayınız...https://youtu.be/F90XBgSt3xE

 

TÜRKİYE BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ SEMİNERİ YAPILDI / 10 MAYIS 2018

10 Mayıs 2018 Perşembe günü Prof. Dr. Kutlu DARILMAZ`ın sunumuyla  "Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018`e Göre Tasarıma Kısa Bakış - Betonarme Sistemlerin Modellenmesi, Analizi ve Boyutlandırılması" konulu seminer Şubemiz Atatürk Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Seminerin açılışında konuşan Şube Başkanımız Mustafa Balcı, TBMM`de görüşülmekte olan İmar Barışı adı altında yapılmak istenen ruhsatsız ve ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılan yapıları yasal hale getirecek kanun tasarısı hakkında görüşlerini dile getirdi.

Balcı konuşmasında özetle şunları söyledi:  

"Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği" Resmi Gazete`nin mükerrer sayısında, 01 Ocak 2019`da yürürlüğe girecek şekilde yayımlandı…

Yönetmelik ile başta yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin, deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcutların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kurallar ve minimum koşullar yeniden tespit edildi…

İnşaat sektöründe faaliyet gösteren mimar, mühendis ve şehir plancısı arkadaşlarım, tasarımlarını yaparken ihtiyaç duyacakları her türlü değer, grafik ve kullanacakları katsayılara AFAD Başkanlığının internet sayfasından ulaşabilecekler…

Bu arada burnumuzun dibinde mesleğimizi ve hayatımızı çok daha yakından ilgilendiren, kente karşı ağır suçlar işleyenleri ödüllendirirken yasalara uyan kişilere "enayi" damgası vuran çok yanlış bir iş oluyor, kimse dönüp bakmıyor. Bu işin adı "imar barışı".

İmar Kanuna eklenecek geçici bir madde ile afet risklerine hazırlık kapsamında denilerek 31.12.2017 tarihinden önce ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı olarak yapılan yapıların kayıt altına alınarak "Yapı Kayıt Belgesi" verilmesi imar barışı olarak adlandırılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya yetkilendireceği kuruluşlara 31.12.2018 tarihine kadar başvurulması halinde, söz konusu yapılar, yapı sahibinin beyanına göre Bakanlık Yapı Kayıt Sistemine kaydedilecek. Bu düzenleme ile imar barışı adı altında Cumhuriyet tarihinin en büyük imar affı gerçekleştirilecek…

Bir yanda yıkılma tehlikesi, deprem tehlikesi olan; mühendislikten uzak yapılan, yapı güvenliği olmayan tümüyle kaçak yapılmış, kendi ağırlığını bile taşıyamayacak olan binalar…

Diğer yanda İmar Barışı…

Bir yanda çürütülen dirsekler, bir yanda verilen emekler…

Diğer yanda İmar Barışı…

Yapı güvenliği için mal sahiplerinin beyanları esas alınacaksa bu kadar üniversiteye, mühendise, harcanan onca emeğe gerek yok demektir… Kimse kusura bakmasın,  bu tür binalarda ortaya çıkacak her bir can kaybından bu yasayı çıkaranlar sorumlu olacaktır…"

Balcı`nın konuşmasının ardından gerçekleştirilen seminerde İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kutlu Darılmaz, 2007 yılından beri uygulanan "Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik ile 01 Ocak 2019`da yürürlüğe girmesi öngörülen düşey deprem hesabının da yapılacağı yeni Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği hakkındaki temel bilgileri karşılaştırmalı olarak sundu.

Prof. Dr. Kutlu Darılmaz sunumunda değindiği bazı konu başlıkları şöyle:

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde yer alan bölümler, Deprem Tehlike Haritaları, Deprem Yer Hareketi Düzeyleri, Deprem etkisi altında bina taşıyıcı sistemleri için Bina Performans Düzeyleri, Etkin Kesit Rijitlikleri, Taşıyıcı Sistem Davranış Katsayısı, Hesapta izlenecek adımlar, Deprem Tasarım Sınıfları, Yerinde Dökme Betonarme Elemanlar ve Modelleme Önerileri.

Çok sayıda üyemizin katıldığı İlgi ile izlenen Seminerin sonunda Şube Başkanımız Mustafa Balcı, katılım ve katkılarından dolayı Prof. Dr. Kutlu Darılmaz`a teşekkür belgesi takdim etti.

 


 

Dosyalar

SEMİNER_ NOTLARI_TBDY_2018 (4001 KB) (11.05.2018 11:22:27)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 440

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır