NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ANTALYA’DA DEPREM /11 EYLÜL 2018 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 TEMMUZ 2019, PAZARTESİ   

17

ANTALYA’DA DEPREM /11 EYLÜL 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 11.09.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 11.09.2018 15:07:17  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 11.09.2018 15:05:41

Antalya`nın Döşemealtı ilçesinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 02.02`de gerçekleşen deprem, Antalya`nın tamamında ve Burdur ile Isparta`nın bazı ilçelerinde hissedildi.

 

ANTALYA`DA DEPREM /11 EYLÜL 2018

Antalya`nın Döşemealtı ilçesinde 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Saat 02.02`de gerçekleşen deprem, Antalya`nın tamamında ve Burdur ile Isparta`nın bazı ilçelerinde hissedildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) verilerine göre, saat 02.02`de merkez üssü Döşemealtı ilçesinde Richter Ölçeği`ne göre 4.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, yerin 47 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise depremin büyüklüğünü yine 4.8 olarak kaydederken, derinliğini ise 105 kilometre olarak bildirdi.

Yer kabuğu içyapısını sürekli değiştiren canlı bir varlık gibidir. Yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimler dalgalar halinde yayılır. Geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsan bu doğa olayına deprem denir. Deprem, büyüklüğüne göre altyapıda ve üst yapıda hasarlara, can ve mal kayıplarına neden olabilir.

Antalya havzasını karakterize eden jeoloji yapılar önemli bir deprem kaynak zonu oluşturur. Antalya ve çevresinde, Aksu-Serik ilçeleri ve Eğirdir gölü arasında "Aksu bindirme fayı", doğu kenarı genelde kuzey-güney doğrultulu "Kırkkavak ve Gökçeler fayları", batı sınırda "Beydağları fay seti", Akdeniz`de "Helenik Kıbrıs Yay Sistemi diri fayları" bulunur.

Antalya ve çevresinde tarih boyunca büyük depremler yaşanmıştır. Bundan sonra da çeşitli büyüklüklerde depremler olacaktır. Depremin ne zaman olacağını bilemeyiz ancak depreme hazırlıklı olabiliriz.

Bir doğa olayı olan depremin, doğal afete dönüşmesini önlemenin yolu, planlama-kentleşme ve yapı denetim sisteminden geçmektedir.

İnşaat Mühendisleri odası Antalya Şubesi olarak deprem gerçeğinin farkındayız, farkındalık, bilinç ve sorumluluğun hayat kurtardığını biliyoruz ve etkinlik alanımızda yer alan Antalya, Isparta ve Burdur illerimizin ilgili yöneticilerine, yetkili ve sorumlularına BİR KEZ DAHA soruyoruz:

"Antalya-Isparta-Burdur depreme hazır mı?"
"Mevcut yapı stokumuzun deprem riski nedir?"
"Deprem ve Kentsel Dönüşüm Ana Planları yapıldı mı?"
"Olası bir afet karşısında İmar Barışından yararlanan yapıların durumu ne olacak?"

İnsan hayatı değerlidir; siyasetçilerin oy kaygısına, sermayenin kar hırsına, niteliksiz mühendislik hizmetine denetimsizliğe terk edilemez.

Unutmamak ve unutturmamak birer direniş sanatıdır… İnşaat Mühendisleri Odası da bu direniş sanatının bir parçasıdır, parçası olmaya devam edecektir…

 


Okunma Sayısı: 25

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır