NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ “KAZI GÜVENLİĞİ VE ALINACAK ÖNLEMLER” HAKKINDA GENELGE YAYINLANDI ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 MAYIS 2019, SALI   

49

“KAZI GÜVENLİĞİ VE ALINACAK ÖNLEMLER” HAKKINDA GENELGE YAYINLANDI

    Yayına Giriş Tarihi: 15.11.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.11.2018 17:43:46  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 15.11.2018 17:39:57

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Kazı Çukurlarının Stabilitesi ve İksa Sistemi Etüt, Proje, Uygulama ve Kontrolleri ile İlgili Uyulacak Esaslar” hakkında “Kazı Güvenliği ve Alınacak Önlemler” Genelgesi yayınladı.

 

 

"KAZI GÜVENLİĞİ VE ALINACAK ÖNLEMLER" HAKKINDA GENELGE YAYINLANDI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü son dönemlerde kazı güvenliğiyle ilgili kamuoyuna yansıyan bazı olaylar nedeniyle bir genelge yayınladı.

Genelgede;

" Herhangi bir yapının temellerinin veya bodrum katlarının inşa edilebilmesi için 1,75 metreden daha derin bir kazı yapılması gerektiği takdirde, kazının uygun şev açıları verilerek şevli olarak yapılması veya kazıya başlamadan önce kazı çukuru çevresinde bir iksa sistemi (dayanma yapısı) inşa edilerek yatay toprak basınçlarının karşılanması suretiyle önlem alınmasının zorunlu olduğu;  her iki duruma ait etüt, projelendirme, imalat, kontrol ve performans ölçümü esasları verilmekte ve kazı çukurları ile ilgili her türlü zemin etüdü, proje, imalat, kontrol ve performans ölçümlerinin bu genelgede verilen esaslara uygun olarak yapılmış olması, ilgili müelliflerin yaptıkları işlerle ilgili mesleki sorumluluklarını ortadan kaldırmayacağı; 

Belirtilmektedir.

Genelgenin uygulaması aşamasında yaşanabilecek tereddütler konusunda görüş alışverişinde bulunmak amacıyla Şubemizde bir toplantı düzenlenmiştir. Toplantıya Şube Başkanımız Mustafa BALCI, Yönetim Kurulu Üyemiz Murat YILMAZ, İbrahim KOÇ, Muratpaşa Belediyesinden Murat Emre SARI, Kepez Belediyesinden Şükriye KAYNAK ve Ender YETİM, Konyaaltı Belediyesinden Bülent CANGİR ve Hasan Durmuş KAYRAK, meslektaşlarımız Selim SARIKAYA, Alim ŞADAN, A. Akın AKINCI, Aykut DENİZ, Coşkun ÖZDEN ve Hüseyin Kemal DAL katıldılar.

Toplantıda, Kazı Çukurlarının Desteklenmesi ile İlgili Uyulacak Hususlar; Zemin Etüdü, Tasarım Hesapları, Proje Çizimleri, Performans Ölçümleri ve Kriterleri, Uygulama Esasları, Şevli Kazılar, İksa Sistemi İle Desteklenen Kazılar ile İş Güvenliği ve Çevre Sağlığı Tedbirleri hakkında getirilen düzenlemeler değerlendirildi.

 


 

Dosyalar

31 Ağustos 2018 tarihinde 81 il valiliğine gönderilen 31.08.2018 tarih ve 2018/10 sayılı Genelge (3731 KB) (15.11.2018 17:42:15)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 126

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır