NE DARBE NE DİKTA; YAŞASIN BAĞIMSIZ, DEMOKRATİK, LAİK TÜRKİYE!
[ ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI / 07 ARALIK 2018 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

26 HAZİRAN 2019, ÇARŞAMBA   

39

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI / 07 ARALIK 2018

    Yayına Giriş Tarihi: 10.12.2018 00:00   Güncellenme Zamanı: 10.12.2018 15:39:55  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 10.12.2018 15:38:42

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu tarafından 07 Aralık 2018 tarihinde Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (BATEM) önünde basın açıklaması yapıldı. Toplantıya şubemizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Mustafa BALCI katıldı.

 

BASIN AÇIKLAMASI

Geçen ay basında çıkan bir haber Antalya kamuoyunun ilgisini Narenciye Bahçesi alanına yöneltmiştir.  Şehrin ortasında neredeyse tek kalmış, Antalya`nın simgesi narenciye ağaçları ile dolu 200 dönümlük bir yeşil alanın mülkiyetinin, Hazine` den Hamidiye Vakfı`na devredildiğini öğrenmiş bulunuyoruz.  Kentimizde uzunca bir süredir bir takım Vakıflar` a devredilen araziler üzerinde ranta dayalı tasarruflar yapıldığı göz önünde bulundurulduğunda, bu işlem de maalesef kafalarda soru işareti yaratmıştır.

Antalya 447 ada 4 parsel üzerinde, BATI AKDENİZ TARIMSAL ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ MÜDÜRLÜĞÜ (BATEM) tarafından kullanılan ve adlarına tahsisli olan 203,713.00 m2 lik alanla ilgili daha sonra Vakıflar Bölge Müdürlüğü bir açıklama yapmıştır. Açıklamada;  Vakıflar Kanunu 30. Maddesinden aldıkları yetkiye dayanarak yapılan bir devir işlemi olduğunu belirtmişler, ancak parselin yeni maliki Hamidiye Vakfı ile ilgili ayrıntılı bir açıklama yapmamışlardır.

Antalya`da bitkisel üretimin farklı konularında görev yapan 5 araştırma kuruluşunun (Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Biyolojik Mücadele Araştırma Enstitüsü, Narenciye Araştırma Enstitüsü, Seracılık Araştırma Enstitüsü ve Bölge Pamuk Araştırma Enstitüsü) değişik zamanlarda birleşmesinden oluşan BATEM, Türkiye`nin önemli araştırma kurumlarından biridir. Müdürlüğü oluşturan kuruluşların bazılarının tarihi Türkiye Cumhuriyeti`nin ilk yıllarına kadar uzanmaktadır. Alanı 1930`lu yıllardan beri kullanan, Antalya ve tüm Türkiye`ye tarımsal AR-GE konusunda öncülük eden BATEM` in, söz konusu alandaki tahsisinin ve tarımsal konulardaki çalışmalarının devam etmesini Antalya Eşgüdüm Kurulu olarak önemsemekteyiz.

Aynı zamanda bu alanın Vakıflar Genel Müdürlüğü`nce de amacına uygun olarak kullanılması, BATEM` in tahsisinin kaldırılmaması, alanın imar revizyonları ile yapılaşmaya açılmasını doğurabilecek her çeşit planlama ve proje çalışmalarından uzak tutulması bizimle beraber tüm Antalya kamuoyunun da dileğidir.

Bu nedenle; Antalya gibi bir kentte, Narenciye Bahçesi arazisinin, herhangi bir tarımsal AR-GE amacı dışı projelendirme sürecine dâhil edilmemesini, şehrin orta yerindeki bu nefes havzasının korunması gerekliliğini, içinde tarımsal amaçlı çalışmaların yapılmasının önemini, hem de kamusal yeşil alanların değerini tekrar hatırlatıyoruz.

Narenciye alanının, Antalya için mevcudiyetinin mutlaka korunması gerektiğini ve bu konuda uygulanacak farklı tasarruflar karşısında üzerimize düşeni de yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha kamuoyuyla paylaşmayı görev biliriz.

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU

 


Okunma Sayısı: 44

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır