TÜM ÇALIŞANLAR İÇİN SAĞLIKLI VE GÜVENLİ ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ!
[ ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI / 16 TEMMUZ 2020 ] TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası

İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Referans Belgesi Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

10 AĞUSTOS 2020, PAZARTESİ   

7

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI / 16 TEMMUZ 2020

    Yayına Giriş Tarihi: 17.07.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 17.07.2020 16:13:22  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.07.2020 15:56:08

 

           

ANTALYA MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU  BASIN AÇIKLAMASI / 16 TEMMUZ 2020

Farkındayız, Endişeliyiz, Uyarıyoruz...

Antalya Büyükşehir Belediyesinin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi koordinatörlüğünde düzenlediği "Konyaaltı Sahili Mimari ve Kıyı Düzenlemesi Fikir Projesi Yarışması" ile elde edilen ve 2018 yılında hayata geçirilen "Konyaaltı Sahil ve Kıyı Bandı Projesi", Müze Meydanı, Varyant, Beach Park, Olbia Meydanı ve Akdeniz Bulvarını da içine alan Boğaçay`a kadar olan alanı kapsamaktadır.

Bu alanda geçmiş yıllardaki usulsüz kullanımlarının ve yasalara aykırı olarak yapılan yapıların önüne geçilmesi, kıyıların korunarak kullanılması yaklaşık 1000 ha lık alanın hukuki kurallara uygun bir şekilde yönetilmesi amacıyla "Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Alan Kullanım İşletme Esas ve Usulleri" belirlenmiş ve 5.02.2018 tarihinde de Antalya Buyuksehir Belediyesi Meclisi tarafından onaylanarak yasal bir belge haline gelmiştir. O dönemde Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak Alan Yönetim Planına ilişkin görüş ve önerilerimizi içeren kapsamlı bir raporu da belediye yetkilerine ileterek Konyaaltı sahili ile ilgili hassasiyetimizi, zamanla oluşacak bozulmalara ve yasal olmayan uygulamalara izin verilmemesi adına Alan Yönetim Planının uygulanmasının gerekliliğini belirtmiştik.

Süreç içerisinde gelinen nokta maalesef endişelerimizin haklılığını ortaya koymuştur ve bu konuda açıklama yapmayı gerekli kılmıştır. Yerinde yaptığımız gözlemler ve hava fotoğraflarından yaptığımız incelemeler neticesinde projeye aykırı uygulamaların olduğunu ve alan yönetim planına uyulmadığını tespit etmiş bulunmaktayız.

Alan Yönetim Usulleri ve Esaslarında; özellikle kumsal ve sahil düzenlemelerinde, büfelerin şezlong sayılarının ve yayılma alanlarının sıkı bir şekilde kontrol edileceği, mimari ve uygulama projelerinde oluşturulan ticari ve kamusal yapıların genişletilmesine ve projelerine uygun olmayan şekilde kullanılmasına izin verilmeyeceğinin belirtilmesine rağmen, büfe önleri şezlonglarla özel alana dönüştürülmüş, kamusal kullanım kısıtlanmış, halkın serbest olarak kıyıdan yararlanmasına engel teşkil eden yayılmalar tespit edilmiştir. Ayrıca şezlong ve pergolaların deniz kıyısına kadar indirilmesi kıyı geçişini engellemektedir.  Büfelerin işletmeye açılmasıyla birlikte yaya yollarına doğru yayılmaların, yaya sürekliliğini bozan genişlemelerin, yeşil alanlara yönelik işgallerin olduğu da görülmektedir.  Gerekli müdahalelerin yapılmaması ya da geç kalınması sonucunda; halkın kullanması gereken kıyı alanlarının, hukuka ve alan yönetim planına aykırı olarak kullanımı ile birlikte yaya yolları ve yeşil alan işgallerinin kalıcı hale dönüşecek olması en büyük endişemizdir.

Ayrıca özellikle yaz sezonunda hafta sonları ve akşam saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğu alanda daha önce de belirttiğimiz ulaşım sorununu tekrar gündeme getirmiştir. Yol kenarları, tretuvarlar arabalar ve motosikletliler tarafından tamamen işgal edilmektedir. Alanda daha çok otopark alanına erişilebilirliği arttırıcı ulaşım alternatif ve düzenlemelerine ihtiyaç bulunmaktadır.

Konyaaltı Sahili, eşsiz Beydağlarıyla bütünleşen görsel manzarasıyla kentin imajına ve tanıtımına, mavi bayraklı plajları ve sahil özellikleri ile birlikte de, turistlerin ve halkın kullanımına olanak sağlayan Antalya`nın önemli bir kıyı alanıdır.

Böylesine önemli bir alanda uygulanan projenin kısa bir süre sonunda denetimsizlik sonucunda bozulmaya başlamasını görmek kaygı vericidir. Alanın ölü bir yatırıma dönüşmesini önlemenin tek yolu, kullanımı esnasında sıkı bir şekilde denetlenmesidir. Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu olarak, kıyı kullanımının herkes için erişilebilir, adil ve hukuk kurallarına uygun olması gerektiğini tekrar hatırlatıyor ve Antalya Büyükşehir Belediyesini meclis onaylı yasal bir belge olan Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Alan Kullanım İşletme Esas ve Usullerini uygulamaya ve yargı kararlarına aykırı uygulamalara tavizsiz müdahale etmeye davet ediyoruz.  Ayrıca Anayasa`nın 43. Maddesinde ifade edildiği gibi kıyılardan yararlanmada kamu yararı ilkesine uyulmasını bir kez daha hatırlatarak, bu konudaki hassasiyetimizi ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşırız.  

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu :

Antalya Barosu,

Makine Müh. Odası Antalya Şubesi,

Antalya Tabip Odası,

Gıda Müh. Odası Antalya Şubesi,

Elektrik Müh. Odası Antalya Şubesi,

Harita Müh. Odası Antalya Şubesi,                         

Kimya Müh. Odası Antalya İl Tem.,

Mimarlar Odası Antalya Şubesi,

Jeoloji Müh. Odası Antalya Şubesi,                                     

Veteriner Hekimleri Odası,

Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi,

Maden Müh. Odası Antalya Şubesi,

Ziraat Müh. Odası Antalya Şubesi,

Jeofizik Müh. Odası Antalya Şubesi,

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi,  

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi,

Antalya SMMM Odası,   

Gemi Mühendisleri Odası Antalya Şubesi,               

Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şubesi,

Orman Müh. Odası  Antalya Şubesi,

İç Mimarlar Odası Antalya Şubesi,                           

Antalya Diş Hekimleri Odası,           

Antalya Eczacılar Odası,

 

  


Okunma Sayısı: 10

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.