İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 NİSAN 2021, PERŞEMBE   

34

07 HAZİRAN 2016 /EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 08.06.2016   Güncellenme Zamanı: 08.06.2016 10:57:49  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 08.06.2016 10:52:42

Kaş ve çevresinin doğasına ve tarihine zarar verecek, sadece rant yaratan her türlü projeye karşı olduğumuzu, Kaş’ın sürdürülebilir turizmi, sürdürülebilir yaşamının devamı için her türlü katkıyı koyacağımızı bir kez daha duyurur, herkesi bu insani mücadeleye katkı koymaya davet ediyoruz.

 

BASIN AÇIKLAMASI / 07 HAZİRAN 2016

Son zamanlarda Batı Antalya Havaalanı Projesi basında ve yerelde tartışılmaktadır. Henüz hiçbir fizibilite çalışması ile ilgili veriye ulaşılamamıştır. Projenin kesinleşmiş yeri de kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Anladığımız kadarıyla yer seçimi için teknik ve bilimsel bir araştırma yapılmamış, otel sahiplerinin istekleri doğrultusunda belirlenmiştir. Hiçbir izin aşamasından geçmemiş havaalanının yapım yönteminin "yap-işlet-devret" modeli olarak belirlenmesi "yaptık oldu" modeli   ve rant projesi olduğunu göstermektedir.

Çevrede bulunan havaalanının bu bölgeye yakınlığı, doluluğu araştırılmalıdır. Havaalanı bir ihtiyaç için yapılır.Rant yaratma ve bölgenin özelliklerini yok etme, kitlesel turizme açmak için havaalanı yapılmaz. Kamu yararı için yapılır.

Bilindiği üzere Kaş`ın kendine has  özelliği vardır. Kaş`a yapılması düşünülen havaalanı sadece, projenin gerçekleştirileceği 6.500 dekarlık alanda tahribata yol açmayacaktır. Bölgedeki Çukurbağ-Pınarbaşı… Köylerinde yer alan tarım alanlarının yanı sıra Demre ve Kaş-Kınık`ta yer alan sera alanları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Kaş ilçemizde 6.105 dekarı cam,13.736 dekarı plastik olmak üzere toplam 19.841 dekar sera alanı bulunmaktadır. Komşu ilçe Demre`de ise 6.005 dekar cam,12.629 dekar plastik olmak üzere toplam 18.624 dekar sera alanı mevcuttur. Yapılması düşünülen havaalanı yaklaşık 40 km mesafede yer alan toplam 38.465 dekarlık sera varlığı, yaratılacak kitle turizmi baskısı ile süreç içinde yok olacaktır. Geçmişte Alanya, Manavgat, Serik ve Kemer`de olumsuz örneklerini gördüğümüz bu tür yanlış turizm politikalarına Kaş ve Demre`de izin verilmemesi gerekir. Havaalanının bir ihtiyaçtan doğmadığı açıktır. Aksine o bölgede yapılması düşünülen yeni otel zincirlerine altyapı hazırlamak için projelendirilmektedir. Şuanda Kaş, Demre, Finike ve Kumluca dışındaki otellerin büyük kısmı boş, açık olanlarda yaklaşık %50 kapasite ile ancak çalışmaktadır. Unutulmamalıdır ki Antalya`yı turizmde marka yapan doğal güzellikleri, tarihi ve tarımsal potansiyelidir. Yıllık 3,5 milyon tonluk sebze üretimi, 8 Milyar TL`lik bitkisel üretim değeri ve 1 Milyar Dolara yakın ihracat miktarı ile tarım sektörü en az turizm sektörü kadar önemlidir. Turizm adına 500.000 dekar tarım arazisini kaybeden Antalya`nın daha fazla tarım alanı kaybına tahammülü yoktur. Antalya`nın toplam sera varlığının %17`sini bulunduran bu iki ilçenin sera ürünleri Avrupa Birliği`nin yanı sıra Rusya ve Balkan ülkelerine gönderilmekte ve ülkemize ciddi oranda döviz kazandırmaktadır. Daha çok spesifik ve katma değeri yüksek bu seraların ülke ekonomisine ve istihdama katkısı turizm sektörüne göre çok daha fazla olduğu gibi kalıcıdır da. Türkiye gibi kargaşaların eksik olmadığı bu coğrafyada yaşanacak çatışma ortamları ve terör saldırıları bugün yaşadığımız gibi turizmi her an bitirebilecekken tarım sektörü bu durumdan etkilenmeyecektir. Unutulmamalıdır ki endüstride üretilemeyen toprak ve doğal güzellikleri yok ettikten sonra geriye getirmek mümkün değildir.

Batı Antalya Hava Limanı Projesinin yapılacağı alanda, antik kentlere, Kaş-Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesine, bitki ve hayvan çeşitliliğine vereceği zarar  ortadadır. Kaş`ın turizm profili sürdürülebilir  kültür ve doğa turizmine dayalıdır. Bunun kitle turizmine dönüştürülmesine, sadece bir iki kişinin rant elde etmesine izin verilmemelidir.

Bilime inanan Antalya Meslek Odaları Eş Güdüm Kurulu olarak kamu yararı önceliğimizdir. Bu anlamda, Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği, Kaş Kalkan Patara Otelciler Birliği, Kaş Su Altı Derneği, Çekül Vakfı Kaş Temsilciliği,  Kaş Çevre Platformu, Kaş Koruma Platformunun bu konuyla ilgili tüm çalışmalarını desteklediğimizi,Kaş ve çevresinin doğasına ve tarihine zarar verecek, sadece rant yaratan her türlü projeye karşı olduğumuzu, Kaş`ın sürdürülebilir turizmi, sürdürülebilir yaşamının devamı için her türlü katkıyı koyacağımızı bir kez daha duyurur, herkesi bu insani mücadeleye katkı koymaya davet ediyoruz. 

Saygılarımızla.

MESLEK ODALARI EŞGÜDÜM KURULU 

Antalya Barosu                                              Antalya Tabipler Odası          

Antalya Diş Hekimleri odası                          Elektrik Mühendisleri Odası  

Harita Mühendisleri Odası                              İnşaat Mühendisleri Odası

Mimarlar Odası                                     Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası   

Ziraat   Mühendisleri Odası                             Makina Mühendisleri Odası 

Eczacılar Odası                                               Jeoloji Mühendisleri Odası

Jeofizik Mühendisleri Odası                           Şehir Plancıları odası

Maden Mühendisleri Odası                             Peyzaj Mimarları Odası        

Veteriner Hekimleri Odası                              Orman Mühendisleri Odası    

Kimya Mühendisleri Odası                             Gıda Mühendisleri Odası İl temsilciliği

İl temsilciliği                                                   Çevre Mühendisleri Odası

 

 


 

Dosyalar

EŞGÜDÜM KURULU BASIN AÇIKLAMASI (297 KB) (08.06.2016 10:53:10)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 125

Antalya Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.