ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

7

BÖLGEMİZİN SAVAŞA DEĞİL BARIŞA İHTİYACI VAR. EMPERYALİST SÖMÜRÜCÜ GÜÇLER DERHAL BÖLGEMİZİ TERK ETMELİDİRLER

    Yayına Giriş Tarihi: 28.02.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 28.02.2020 16:52:54  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.02.2020 16:29:38

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Gökçe`nin İdlib`te 33 askerimizin şehit olmasıyla ilgili açıklaması.

BÖLGEMİZİN SAVAŞA DEĞİL BARIŞA İHTİYACI VAR. EMPERYALİST SÖMÜRÜCÜ GÜÇLER DERHAL BÖLGEMİZİ TERK ETMELİDİRLER

Ülkemiz çok önemli bir dönemden geçiyor. Birçok eve yine ateş düştü. 33 insanımızı kaybettik. Yaşamını yitiren askerlerimizin acısını bizler de içimiz de taşıyoruz. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Uzun bir süredir ülkemizin güneyi Birinci Dünya Savaşı koşullarını yaşıyor. Kapitalist-emperyalist sistemin irileri bölgemize yerleşmiş durumdalar. Önce beslenen radikal gruplar ülkemize salınarak birçok cana kıydılar. İnsanları bölgede birbirlerine düşürerek bölgenin enerji kaynaklarının üzerine oturdular. Savaştan kaçan insanların ülkemize sığınmalarını sadece izlediler. Tarihsel olarak büyük öneme sahip kentlerin yıkımını önemsemeyerek savaşı büyüttüler. Silah ve enerji tacirlerinin beslediği vurucu güçleri devreye sokarak oluşturmuş oldukları plan ve stratejilerini hayata geçirdiler.

Bu savaş bir yanıyla F-35, diğer yanıyla S-400 silahlarının savaşı olarak gündeme gelmiştir. Kana ve paraya susamış sömürücü ve işgalci güçler için insan yaşamının hiçbir önemi yoktur. Temel amaçları bölgeyi sürekli olarak gerilim içinde tutarak halklar arasında düşmanlık yaratıp bölgenin zenginlik kaynaklarına el koymaktır.

Binlerce kilometre uzaktan gelerek bölgemizde şiddeti besleyen ve bölgemizin huzurunu bozan kana susamış sömürücü güçlerin, derhal bölgemizi terk etmeleri gerekir.

Bilinmesi gerekir ki emperyalist güçler bir gün mutlaka bölgemizi terk edeceklerdir. Bu nedenle başta Suriye ve Türkiye olmak üzere komşu ülkeler bir arada barış içinde yaşamak zorundadırlar.

Bölgemizin savaşa değil barışa ihtiyacı var. Ölmeye ve öldürmeye değil yaşamaya ve yaşatmaya ihtiyacı var.

Yeni ölümlerin olmaması dileklerimizle 33 askerimizi rahmetle anarken, onların aile ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun. 28.02.2020

Cemal GÖKÇE
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı


Okunma Sayısı: 329

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.