ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

30

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN UYGULAMALARA SON VERİN!

    Yayına Giriş Tarihi: 01.06.2020 00:00   Güncellenme Zamanı: 01.06.2020 16:04:47  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 01.06.2020 15:29:15

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından Bingöl Belediye Başkanlığının, 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ilan ile “zabıta memuru” kadrosuna açıktan atama yoluyla; elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi istihdam edileceği duyurusu üzerine bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Büyük emekler ve fedakarlıklarla alınan mühendislik eğitiminin ve mesleğinin etik değerlerinin hiçe sayılarak, kamu kurumlarının meslek onurunu zedeleyen mesnetsiz ilanlarını kabul etmiyoruz. Bingöl Belediyesi’nin ilanını gençlerimizin geleceğine dair umutlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, meslektaşlarımızı inciten ilanı kınıyoruz” denildi.

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN UYGULAMALARA SON VERİN!

Bingöl Belediye Başkanlığı tarafından, 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ilan ile  "zabıta memuru" kadrosuna açıktan atama yoluyla; elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi istihdam edileceği duyurulmuştur.

Bingöl Belediyesi internet sayfasında yer alan ilanda, "Bingöl Belediye Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`na tabi istihdam edilmek üzere; Belediye Zabıta Yönetmeliği hükümlerine göre aşağıda unvanı, sınıfı, derecesi, adedi, nitelikleri, KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla belirtilen boş kadrolara açıktan atama yoluyla zabıta memuru alınacaktır" ifadelerine yer verilirken, 2 İnşaat Mühendisi, 1 elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden mezun olma şartı arandığı da belirtilmiştir.

Hükümetlerce uygulanan neoliberal politikalar sonucunda, Ülkemizde derinleşen ekonomik krizin etkileri toplumun tüm kesimlerinde kendini hissettirirken, son dönemde dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Koronovirüs (Covid-19) ile birlikte, yaşam koşulları da ağırlaşmıştır.  

Günümüz şartlarında meslektaşlarımız iş bulmakta zorlanırken, birçok meslektaşımız iş yerlerini kapatmak zorunda kalmış, ücretli çalışma alanlarında mücadele eden birçok meslektaşımız da sınırlı istihdam ve düşük ücretlerle, piyasanın acımasız koşullarına terk edilen kamu hizmetlerini dahi alamamıştır.

İşsizlik tüm meslek alanlarında olduğu gibi meslek alanımızın da can yakıcı bir sorunu haline gelmiştir. Yeni mezun meslektaşlarımız nitelikli çalışma yaşamına dahil olamamaktadır. Çalışma yaşamına dahil olan meslektaşlarımız ise düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır. Derinleşen işsizlik ortamında bile öğrenci kontenjanları sürekli olarak artırılarak, meslektaşlarımız güvencesiz çalışma koşullarına mecbur bırakılmakta, istihdam alanları giderek daraltılmaktadır. Meslektaşlarımız çareyi meslek dışı çalışma alanlarında aramaktadır.

Gerek kamuda gerekse özel işletmelerde mesleğimizin kamusal işlevi bilinçli olarak ortadan kaldırılmaktadır. Mesleğimizin itibarı, örgütsel bağları zayıflatılmaktadır.

Mühendislik fakültelerine büyük umutlarla kayıt olan, genç meslektaşlarımızın işsizlik nedeniyle almış oldukları mühendislik eğitimleri değersizleştirilmektedir. Bizler, genç meslektaşlarımızın niteliksiz işlere mahkum edilmesine izin vermeyeceğiz. Sorun zabıta mesleği ile ilgili  bir sorun değildir. Her iş ve meslek kıymetlidir. Fakat elektrik ve inşaat mühendislerinin almış oldukları eğitimlerinin dikkate alınmamasını ciddi bir sorun olarak görüyoruz.

Büyük emekler ve fedakarlıklarla alınan mühendislik eğitiminin ve mesleğinin etik değerlerinin hiçe sayılarak, kamu kurumlarının meslek onurunu zedeleyen mesnetsiz ilanlarını kabul etmiyoruz. Bingöl Belediyesi`nin ilanını gençlerimizin geleceğe dair umutlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, meslektaşlarımızı inciten ilanı kınıyoruz. 

Kamu kurumlarına sosyal devlet olmanın niteliklerini hatırlatıyor, Ülkemizde teknolojik gelişmelere paralel olarak, akıl ve bilimin öncülüğünde işsizlik sorununu çözecek  yeni  politikaların üretilmesini talep ediyoruz. 01.06.2020

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU


Okunma Sayısı: 1241

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.