İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

08 MART 2021, PAZARTESİ   

6

SOĞUK HAVADA BETON DÖKÜMÜNE DİKKAT

    Yayına Giriş Tarihi: 17.02.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 17.02.2021 19:15:59  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 17.02.2021 19:14:35

SOĞUK HAVADA BETON DÖKÜMÜ

 

Tüm yurt genelinde son günlerde gündüz ve gece saatlerinde hava sıcaklığı, betonun mukavemeti açısından sakıncalı değerlere düşmüş durumdadır. TS 1248`e göre ortalama hava sıcaklığı +5 C° nin altında bulunduğu süredeki hava durumu soğuk hava olarak tanımlanmaktadır. Soğuk hava koşullarındaki taze betonun priz alma süresi, normal sıcaklık koşullarında betonun priz alma süresine göre daha uzun, dayanım kazanma hızı ise daha yavaş olmaktadır.

Betonun içerisindeki suyun beton priz almadan donması durumunda içsel çatlaklar oluşur, geçirgen ve boşluklu düşük dayanımlı beton elde edilir. +5 C° de beton karışım suyunun % 92` si donar,  beton plastik halde iken, donma tehlikesi ile karşılaşır ve donma gerçekleşirse beton dayanımı en az % 50 oranında azalır, sonucunda beton dayanıklılığı olumsuz şekilde etkilenir.

Soğuk havada dökülen betonların korunması için uygun kalıp ve izolasyon malzemelerinin uygun kür yöntemlerinin uygulanması, işin önceden planlanması ve beton dökümünden önce gereken hazırlıkların yapılması, soğuk havada dökülen betonların yeterli süreyle kür edilmeleri çözüm önerilerindendir. Beton üretiminde sadece antifriz kullanarak üretim yapmak yeter koşul değildir. Bununla birlikte;

·         Beton pratik olarak işlenebileceği en düşük kıvam sınıfında olmalıdır.

·         Kalıp, demir ve beton yüzeyinde su, kar, buz ya da kırağı bulunmamalıdır.

·         Beton sıcaklığı ve kalıpların sıcaklığı (özelikle metal kalıp) donma sıcaklığından yüksek olmalı ve bu sıcaklık korunmalıdır. Bu daha önceden zeminin ve temas yüzeylerinin yalıtılmasını ya da ısıtılmasını gerektirebilir.

·         Yalıtkan battaniyeler ve plastik örtülerin kullanılması da koruyucu tedbirlerdendir.

·         Soğuk havada en iyi kür uygulaması beton yüzeyini su kaybından ve soğuktan koruyacak malzemeler ile sararak-kaplayarak yapılır. Döküm sahasının rüzgâr kırıcılar ile çevrelemek ve hareket edebilir ısıtıcılar kullanmak da faydalı olacaktır.


Okunma Sayısı: 24

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.