İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

15 NİSAN 2021, PERŞEMBE   

41

ANTALYA İL KOORDİNASYON KURULU’NUN NARENCİYE BAHÇESİNDE YAŞANAN KİRALAMAYA İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 13.03.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 13.03.2021 12:54:43  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 13.03.2021 12:53:02

Antalya İl Koordinasyon Kurulu`nun Narenciye Bahçesinde Yaşanan Kiralamaya İlişkin Basın Açıklaması

Kentimiz için son 20 yıllık süreçte yaşanan nüfus değişiminin beraberinde getirdiği ve temelinde mülkiyet olgusu ile doğrudan bağlantılı olan ruhsatsız yapılaşma, altyapı sorunları, tarım arazileri, kıyılar ve korunan alanlarda yaşanan tahribatlar geleceğimiz için endişe yaratmaktadır.

İlimizde nüfusun en yoğun olduğu İlçeler uydu görüntüleri yardımı ile incelendiğinde, mezarlık alanları haricinde betonlaşmamış çok fazla alan kalmadığı tespit edilmektedir. 

Şehrimizin merkezinde, biz Antalya`da yaşayanlar için can damarlarından bir tanesi olan Narenciye Bahçesi ve hemen batı sınırında yer alan yeşil alanın günümüzde ne derece önem arz ettiği ortadadır.

Tarımsal üretimin önemli simgelerinden olan Narenciye Bahçesi, Bölgede adını verdiği Narenciye Caddesi ve Portakal Çiçeği Bulvarı ile Antalya`nın en kıymetli Tarımsal nitelikli taşınmazlarından bir tanesidir. Narenciye Alanının Tarımsal amaçla kullanımı ve yeşil alan özelliğinin korunarak, söz konusu alanda yapılaşmaya izin verilmemesi gerekmektedir.

Söz konusu taşınmazlardan, Vakıflar Genel Müdürlüğü uhdesinde yaklaşık 61 dönüm yüzölçümlü Demircikara Mahallesinde yer alan 447 ada 3 parsel, 1990 yılında 1 Derece Doğal Sit Alanı olarak tescil edilmiş ve bu şekilde tapuya belirtilme yapılarak korumaya alınmıştır.

1. derece doğal sit alanı olan 447 ada 3 parselin yakın bir tarihte Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiraya verildiği bilinmektedir.

Söz konusu 1. derece doğal sit alanında ağaç kesimi yapıldığı ve taşınmazın içerisine bazı ünite ve tesislerin yapılmak istendiği yönünde basında bir takım iddialar yer almaktadır.

1.derece doğal sit alanında kiralama yapan Vakıflar Bölge Müdürlüğüne cevaplanmasını istediğimiz sorularımız vardır;
-Kiralama yapılmadan önce Koruma Kurulundan gerekli izinler alındı mı?
-Kiralama sözleşmesi, söz konusu alanda hangi ünite ve tesislerin yapımı için düzenlendi?
-Vakıflar Bölge Müdürlüğünde kiraya verilen alanda yer alan ağaçların kayıt altına alındığı bir halihazır harita var mıdır?
-Bugüne kadar tarımsal amaçlar için kullanılan bu alanın ticari amaçla kiraya verilme sebebi nedir?
-Bölgede herhangi bir ağaç kesimi yaşandı mı?
-Eğer bir ağaç kesimi gerçekleşti ise ne gibi bir cezai yaptırım uygulandı?
Yetkilileri sorularımızı cevaplayarak, konu hakkında kamuoyunu aydınlatacak açıklamalar yapmaya davet ediyor ve TMMOB Antalya İl Koordinasyon Kurulu olarak, Kentimizi ilgilendiren tüm konularda olduğu gibi böylesine hassas bir konunun takipçisi olduğumuzu belirtiyoruz.

Okunma Sayısı: 7

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.