ANA SAYFA   İLETİŞİM   WEBMAIL   SİTE HARİTASI   ARAMA   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ TMMOB

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

21 HAZİRAN 2021, PAZARTESİ   

37

1 MAYIS BİRLİK, MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 30.04.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 30.04.2021 10:48:41  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 30.04.2021 10:48:28

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulunun 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü için yaptığı açıklama. 30.04.2021

1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

Bundan 135 yıl önce, 8 saatlik çalışma günü talebiyle meydanlara dökülen işçilerin mücadelesinin simgesi olarak doğan 1 Mayıs, tüm dünyada Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü olarak kabul edilir.

Uzun yıllara dayanan ve zorlu mücadeleler sonucu elde edilen 8 saatlik işgünü hakkı bir yana, bugün ülkemizde işçi ve emekçiler pandemi koşullarında, her gün hastalıkla burun buruna çalışmak zorunda bırakılmaktadır. Salgını kontrol almak adına alınan önlemlerde emeğiyle geçinenler istisna tutulmuş, milyonlarca çalışan kaderine terk edilmiştir. 

Geride bıraktığımız bir yılı aşkın sürede anlaşılmıştır ki salgınla ilgili alınan kararlar ve hayata geçirilen uygulamalar, halk sağlığını koruma için değil muhalefeti ve hak arayan kitleleri susturmak için araç olarak değerlendirilmiştir. Geçtiğimiz yıl 1 Mayıs ilk kez meydanlarda kutlanamamıştı. Aradan geçen bir yılda salgın yönetimine ilişkin bilim insanlarının ve sağlık örgütlerinin sözlerine kulak tıkanması sonucu ortaya çıkan vahim tablonun yükü çalışanların sırtına yüklenmiş ve çözüm emekçilerin taleplerini dile getirdikleri bu özel günün yasaklanmasında bulunmuştur. 

Ülkemiz covid-19 salgınıyla birlikte ciddi bir ekonomik krizin de içindedir. Yalnızca yüksek enflasyon ve işsizlik oranları bile durumu özetlemeye yetmektedir. Genç işsizlik oranı yüzde 30`a yaklaşmıştır. Bu oranlar özelde inşaat mühendisleri açısından daha vahim durumdadır. Her iki genç meslektaşımızdan biri işsizdir. Birçok meslektaşımız mühendislik asgari ücretinin altında çalışmaktadır. Bir deprem ülkesi olan Türkiye`de en çok ihtiyaç duyulan meslek alanlarından biri olan inşaat mühendisliği ara eleman statüsüne indirilmekte, mevzuatta ve uygulamadaki yanlışlar meslektaşlarımızın işini doğru bir şekilde yapabilmesinin önüne geçmektedir. 

Sağlıklı, güvenceli ve insanca bir yaşam herkesin hakkıdır. 

Ülkemizin bugün acil ihtiyacı, herkesin güvenilir aşıya erişiminin sağlanması, işsizlik sorununa yapısal çözüm üretilmesi, demokratik ve adil bir düzenin sağlanmasıdır. 

İnşaat Mühendisleri Odası olarak, alın teriyle geçinen meslektaşlarımızın ve tüm emekçilerin 1 Mayıs Birlik ve Mücadele Gününü kutluyoruz.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası 
Yönetim KuruluOkunma Sayısı: 162

Tüm Basın Açıklamaları »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.