İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

20 EYLÜL 2021, PAZARTESİ   

15

KONYAALTI ALAN YÖNETİMİ DENETLEME KURULUNDA YER ALAN TMMOB ÜYESİ MESLEK ODALARI BASIN AÇIKLAMASI / 24 AĞUSTOS 2021

    Yayına Giriş Tarihi: 24.08.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 24.08.2021 16:19:12  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 24.08.2021 16:10:30

KIYILAR HERKESİNDİR… KONYAALTI SAHİLİ HEPİMİZİNDİR…

 

Konyaaltı Alan Yönetimi Denetleme Kurulunda Yer Alan 
TMMOB Üyesi Meslek Odaları 
Basın Açıklaması


KIYILAR HERKESİNDİR…                                                   

KONYAALTI SAHİLİ HEPİMİZİNDİR…


Konyaaltı Alan Yönetimi Denetleme Kurulunda yer alan TMMOB üyesi meslek odaları olarak, daha önce gerçekleştirilen Denetleme Kurulu toplantısında dile getirdiğimiz, Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliğine aykırı olduğunu düşündüğümüz tespitlerimizi 16 Temmuz 2021 tarihinde yazılı olarak da Alan Yönetimi Denetleme Kurulu Başkanlığına iletmiş bulunmaktayız.

Değerli Basın Mensupları…

Konyaaltı sahili, Antalya`nın sahip olduğu en güzel plajlardan biri olmakla beraber sadece yüzmek için değil yürüyüş ve spor yapmak için de uygun alanlara sahiptir. Yılın her mevsiminde binlerce yerli ve yabancı misafiri ağırlamaktadır. Konyaaltı Sahil Projesi de bildiğiniz üzere Mimarlar Odamızın öncülüğünde yapılan bir proje yarışması sonucunda elde edilmiştir ve özel bir projedir. Bu proje ile oluşturulan Sahil Yaşam Alanının proje ve eklerine uygun olarak kullanılması ve önümüzdeki nesillere sürdürülebilir bir şekilde aktarılması için, tüm dikkatimizle Sahil Yaşamın içerisinde olacağımızı öncelikle belirtmek isteriz.

Türkiye`nin dünyaya açılan penceresi ve aynı zamanda da turizmin başkenti olan Antalya`mızın incisi Konyaaltı Sahili, maalesef hak etmediği görüntülerin nedeni olan yakışmayan uygulamalar ile karşı karşıya bulunmaktadır. Kamu alanlarının işgali ve Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliğine aykırı olduğunu düşündüğümüz bu uygulamalar karşısında sessiz kalmak ve gereğini yapmamak, uygulamalara meşruiyet kazandıracaktır ki bu da Antalya kıyılarının geleceğinin çalınması anlamına gelecektir.

Pandemi koşulları ve ekonomik sıkıntılar neden gösterilerek bir turizm kenti ve dünya markası olduğunu ısrarla söylediğimiz kentimizin bu yanlış uygulamalar ile imajının ciddi olarak zarar göreceği ortadadır. 

AYDK da yer alan TMMOB üyesi meslek odaları olarak, Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliğine aykırı olduğunu düşündüğümüz tespitlerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

Öncellikle, 3621 sayılı Kıyı Kanununun 6. Maddesi; 

"Kıyı herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz" hükmü gereğince, alanın kamunun kullanımına açık bulundurulması, kamunun kullanımının engellenmesine hiçbir şekilde izin verilmemesi gerektiği, 14/07/2020 tarihinde toplanan Antalya Büyükşehir Belediye Meclisinde, 353 sayılı karar ile kabul edilen Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliği madde 9-6 da da açıkça ifade edilmiştir.


Bununla birlikte Konyaaltı Sahili Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliği;

Madde 10-16 da, plaj kullanıcılarının geçişine engel olacak ve plajda sınır-bariyer vazifesi gören yapılara (çit, kazık, çiçeklik, saksı, dikey şezlong, ip, oba, köşk, pavillon, loca, proje dışında soyunma kabini, depo vb. yapılar) müsaade edilmez, denilmesine rağmen birçok işletmenin bu madde hükümlerine aykırı davrandığı açıkça görülmektedir. 

Ayrıca Madde 13-6 da; 

Kumsalın tamamında şezlong ve şemsiye dışında geçici yahut sürekli yapıların konulamayacağı da açıkça ifade edilmiştir. 

Ve maalesef bu yönetmelik maddelerine aykırı olarak kumsalda yapılan tüm faaliyetler, madde 13-7 de atıfta bulunulan "plajın genel kumul ve çakıl yapısı bozulamaz" diye ifade edilen Kıyı Kanunun 8. Maddesine de aykırılık oluşturmaktadır.

Bununla birlikte işletmelerin bazılarının, madde 9-7 ye aykırı olarak, yarışma sonucu elde edilen mimari projeleri değiştirerek, uygulama projeleri ile ticari alanları genişletmek suretiyle proje aslına aykırı bir şekilde kullanıldığı görülmektedir.  

Ayrıca bazı işletmelerde, gıda üretiminden kaynaklı problemler olduğu ortaya çıkmaktadır ki madde 13-10 da, "işletmeler soğuk-sıcak içecekler, ısıtılarak servis edilecek (sandviç, tost, pasta vb.)  yiyecekler, şezlong ve şemsiye kiralanması dışında başka bir hizmet veremezler" denilerek hizmet sınırları açıkça ifade edilmektedir. Görünen odur ki bazı işletmeler, yasak olmasına rağmen kömür ve tüp yakarak restoran hizmeti vermektedirler. Bu hizmet çerçevesinde de maalesef alanda olmaması gereken bir koku probleminin yanı sıra özellikle tüp yakılmasından kaynaklanan ve üzerinde durulması gereken bir güvenlik problemi de ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte;  

Madde 13-28 de de "Tüm işletmelerde gıda üretiminden kaynaklı koku ve emisyon sorunlarının giderilmesi için gerekli önlemlerin alınması zorunludur. Alanın tamamında ateş yakılması (kömür, odun, nargile, tüp vb.) yasak olup, duman ve is gibi kirlilik yaratacak unsurlar bulundurulamaz" denmektedir. 

Ayrıca aynı maddede ifade edilen İsim Tabelalarının Alan Yönetimince onaylanması gerektiğine de dikkat çekmek isteriz. Böyle güzide bir alanda İsim tabelalarından kaynaklanan bir görüntü kirliliğinden de söz edebiliriz.

Diğer bir yandan; yüzme sezonu içinde ve de özellikle yüzme sezonu dışında, alanda kullanılmayan malzemelerin istiflenmesi sahilimize ve Antalya`mıza yakışmayan görsel bir kirlilik oluşturmaktadır. Madde 13-32 de bu görsel kirliliğe müsaade edilmemesi gerektiği de açıkça ifade edilmektedir.

Değerli Basın Mensupları…

Yapılacak denetimlerde; başıboş ve evcil hayvanların, plajın kumsal alanına ve denize sokulamaz diyen 13-11 maddesi ile alanın hiçbir bölgesinde kamp yapılamaz, karavan park edilemez, ateş yakılamaz diyen 13-13 maddesi başta olmak üzere;

Alan Yönetimi Usul ve Esasları Yönetmeliği maddelerinin tümünün uygulanması noktasında denetimlerin titizlikle yapılmasını ve tespit edilen aykırılıkların düzeltilmesi noktasında gereken tedbirlerin ivedi olarak alınmasını istiyor, Denetleme Kurulu TMMOB bileşenleri olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız. 24.08.2021

Konyaaltı Alan Yönetimi Denetleme Kurulunda yer alan TMMOB üyesi meslek odaları:

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

Şehir Plancıları Odası Antalya Şubesi      

Mimarlar Odası Antalya Şubesi 

Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi      

Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi     

Peyzaj Mimarlar Odası Antalya ŞubesiOkunma Sayısı: 15

Antalya Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.